História kornútov

Traduje sa, že tie najlepšie veci k nám prichádzajú šťastnou náhodou. Inak to nebolo ani pri vzniku prvých zmrzlinových kornútov. Poznáte ich príbeh?


ZMRZLINOVÉ KORNÚTKY - 1904, ST. LOUIS, MISSOURI


Po celé stáročia sa zmrzlina podávala na sklenených (neskôr papierových) tanierikoch a mištičkách alebo sa nanášala na hrubšie oplátky. Až do roku 1904 však nemáme nijaký historický záznam o tom, že by pre obľúbenú chladenú pochúťku existovali cukrárenské pláty, ktoré by sa dali i zjesť. Všetko zmenila svetová výstava v St. Louis usporiadaná pri príležitosti stého výročia vzniku štátu Lousiana. Jej zorganizovanie stálo 15 miliónov dolárov, čo je suma, za ktorú bola Lousiana kúpená od Francúzska. Na výstave boli rôzne atrakcie, vrátane Vojenskej kapely Johna Philipa Sousa a prvých ukážok pečenia v elektrickej rúre. Udalosť navštívilo 13 miliónov návštevníkov, čo znamenalo zvýšenú požiadavku na stravovanie. A presne vtedy sa to stalo.


AKO VZNIKLI KORNÚTKY


V rovnakom čase sa na jednom mieste stretli dvaja, na prvý pohľad odlišní, špecialisti na sladkú gastronómiu. Vedľa seba tu susedili stránky sýrskeho pekára Ernesta Hamwiho, známeho výrobcu tortových oplátok a Američana francúzskeho pôvodu Arnolda Fornachou, odborníka na zmrzlinu. Od tohto momentu existuje viacero rozličných verzií objavu kornútkov.


Podľa jednej povesti sa raz zmrzlinárovi minuli papierové tanieriky a tak si istý teenager stočil jednu Hamwiho oplátku do tvaru lievika. Okamžite tak vytvoril novú senzáciu.


Známa je však aj iná verzia príbehu, ktorá prvenstvo pri objave kornútkov pripisuje osobne Ernestovi Hamwimu. Tento úspešný imigrant z Damašku, vo svojom stánku návštevníkom ponúkal zalabiu - tenké perzské oplátky posypané cukrom. Keď videl, že Arnold Fornachou zápasí s nedostatkom misiek, svoje oblátky vraj stočil do tvaru kornúta, čím sa zrodil trend podávania zmrzliny, ktorý pretrval dodnes.


Nech to bolo tak či onak, viacero dobových novín jednoznačne zaznamenalo, že zmrzlinové kornútky sa stali hlavnou charakteristikou veľtrhu v St. Louis. Kornúty sa ručne stáčali do roku 1912. Vtedy si Frederick Bruckman, vynálezca v Portlandu v Oregone, dal patentovať stroj na ich výrobu. A výsledok? V priebehu najbližších desiatich rokov sa už jedna tretina všetkej zmrzliny na území USA jedla z chutných kornútkov.